Українська діаспора в Сполучених Штатах Америки
Сьогодні понад 2,5 млн осіб українського походження мешкає за межами України. З точки зору етнічної самостійності їх можна поділити на три окремі групи. Найбільша – це люди, чиї предки покинули Україну три, чотири, чи навіть п’ять поколінь тому. Зазвичай, вони не розмовляють українською мовою і взагалі мають приблизне уявлення про свої національні витоки. Представники іншої групи – ті, хто залишив батьківщину одне чи два покоління тому. Вони можуть бути знайомі з українською культурою й шанувати її, але мало дбати про її збереження. А ось третя група – невелика, але найактивніша. Це ті люди, які емігрували за кордон після Другої світової війни та їхні діти, а також окремі представники інших хвиль еміграцій. Ця група становить серцевину українських громад на Заході.
Найчисельніша та найорганізованіша діаспора українців знаходиться в Сполучених Штатах Америки. Українці мешкають досить компактно, причому близько половини їх загальної кількості припадає на північно-східні промислові штати Пенсільванія, Нью-Джерсі та Нью-Йорк. Розподіл українців за соціальними та професійними характеристиками в основному відповідає загальноамериканським пропорціям. До цієї країни прибували українці в усі хвилі еміграцій. Під час першої створили організаційний кістяк громади – церкви та братства. Українцям, які емігрували до США поталанило жити у суспільстві, яке забезпечує широкі можливості для розвитку громадського життя.
Але для тих людей, які все ж таки бажали зберегти своє національне обличчя існували певні труднощі. Виникали проблеми з традиціями, освітою. А високий рівень політизації (ворожнеча між прихильниками Мельника та Бандери) зробив українську громаду найбільш політизованою на Заході.
Варто відзначити те, що іммігранти завжди особливо турбувалися про навчання дітей української мови, про ознайомлення нових поколінь з історією та культурою України. У 1970-их роках створювалися так звані суботні школи, де дітей знайомили з українознавчими предметами. Слід також згадати про Наукове товариство ім. Шевченка та Українську академію мистецтв та наук. Одним із найцікавіших фактів є те, що коштами емігрантів було відкрито три українознавчі кафедри у Гарвардському університеті у 1970 році. Невдовзі був заснований Гарвардський інститут українських досліджень.
У 1964 році у Вашингтоні був встановлений пам’ятник Тарасові Шевченку.
Протягом 1970-х років багато іммігрантів протестували проти політики русифікації на Україні. Українська діаспора також виступала на захист українських дисидентів. Звільнення та прибуття до Північної Америки таких дисидентів як Валентин Мороз, Петро Григоренко, Святослав Караванський, Надія Світлична піднесли дух української громади.
Відомі американські українці
Серед відомих українців: Михайло Яремович – колишній заступник міністра оборони США, перший голова компанії «Інтелсат» – Йосип Харик, винахідник світлодіодів Нік Голиняк. Серед сучасних успішних українців Америки – федеральний суддя Богдан Футей, банкір Юліан Куляс, академік Леонід Рудницький, Олександр Воскобойник з Penn state University (університет штату Пенсільванія), який започаткував систему наукових обмінів; Юрій Чопівський, який оплачував утримання будинку для українського посольства в Америці упродовж півтора року, бо у перші роки незалежності держава не мала на це коштів. Серед активних діячів у міжнародній сфері відомими є Надя Дюк та Марта Коломиєць. В Україні відомі американські бізнес-вумен Марту Федорів, Марійку Гельбік.
Михайло Яремович – не українець, а американець. Інакше навряд чи він став би заступником мініоборони США.
Михайло Яремович родом з Тернопільщини...
Микола Яремович – мій дід. Давним-давно він виїхав з України, ніхто не знає де він! А родом він – з Івано-Франківщини! Отак!